1,5 εκατ. ΕΥΡΩ για έργα της ΔΕΥΑ Χαλκίδας

Ένα ακόμη σημαντικό έργο υποδομής του Δήμου Χαλκιδέων εντάχθηκε στο πρόγραμμα “Φιλόδημος 1” και θα χρηματοδοτηθεί με ποσό 1.468.000,00 ΕΥΡΩ. Πρόκειται για το έργο “Αναβάθμισης Δικτύων Ύδρευσης” Δήμου Χαλκιδέων, για το οποίο η ΔΕΥΑ Χαλκίδας είχε υποβάλλει σχετική πρόταση στο Υπουργείο Εσωτερικών, συνοδευόμενη από αντίστοιχη μελέτη.

Αναλυτικότερα, το συγκεκριμένο έργο αφορά:

• Στην ύδρευση της Τοπικής Κοινότητας Φάρου (αντικατάσταση παλαιού δικτύου)
  • Στο εσωτερικό υδραγωγείο της Τοπικής Κοινότητας Καλοχωρίου – Παντειχίου

(αντικατάσταση παλαιού δικτύου ύδρευσης)

• Στη διασύνδεση δεξαμενών της Δημοτικής Κοινότητας Βαθέος.
  • Στην προμήθεια ηλεκτροπαραγωγών ζευγών εγκαταστάσεων ύδρευσης (γεννήτριες

Χαλκίδας)

• Στην κάλυψη αρχαιολογικών εργασιών με αυτεπιστασία.

Σχετικά με το θέμα αυτό ο Δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης τόνισε τα εξής:

“Σε μια εποχή έντονου ανταγωνισμού, ως προς την απορρόφηση πιστώσεων, η ΔΕΥΑΧ καταφέρνει να είναι σε ετοιμότητα, από πλευράς μελετών και προτάσεων και να εξασφαλίζει κονδύλια για την αναβάθμιση των προσφερόμενων υπηρεσιών της, τόσο σε επίπεδο ύδρευσης όσο και αποχέτευσης.

Προς την κατεύθυνση αυτή θα συνεχίσουμε να εργαζόμαστε, με υπευθυνότητα και σοβαρότητα, προκειμένου να αντιμετωπίσουμε την επίλυση χρόνιων προβλημάτων”.

Γραφείο Τύπου